За матеріалами Львівської газети
Герб Львівської політехніки

Наприкінці вересня 2015 року в соціальних мережах стартував книжковий флешмоб bookchallenge_ua (книжковий виклик). Його основна мета – популяризація читання українською. Bookchallenge_ua – проект українських письменників Катерини Бабкіної та Марка Лівіна за підтримки порталу Buro 24/7. Кожен з них пообіцяв прочитати по 200 книг за рік та щотижня ділитися своїми враженнями.

Флешмоб триває у соціальних мережах Facebook, «ВКонтакте», Twitter та Instagram. Також його поширено в персональних блогах та на інших інтернет-майданчиках. Користувачі долучаються до проекту або викликаючи себе самі, або за викликом друзів. Читацькі цілі, зазвичай, варіюються від 25 до 100 книг за рік.

Bookchallenge_ua набув великого розголосу серед українців. Так, загальне охоплення проекту за 16 тижнів, за словами Катерини Бабкіної, – більше ніж 1 000 000 унікальних користувачів (йдеться про людей, які в той чи інший спосіб дізналися про ініціативу). 5 тисяч активних учасників вже долучилися до флешмобу. І все це без жодних вкладень у рекламу чи піар.

Львівська молодь також активно підтримала ініціативу київських письменників. Студент-програміст Національного університету «Львівська політехніка» Альбіна Кіт говорить, що долучилася до проекту, бо це гарна мотивація більше читати:

– З дитинства багато читаю, але останнім часом просто не було достатньої мотивації ввечері після насиченого дня ще й братися за книжку. А букчелендж – спосіб контролювати себе.

Альбіна приєдналася до флешмобу два тижні тому й поставила собі за мету прочитати 100 книжок за рік. Наразі вона читає четверту, що, за її словами, дозволяє вкластися у план. На думку дівчини, дуже важливо бачити прогрес та відгуки інших про прочитане: «Іноді завдяки їм навіть легше визначитися з наступними книгами».

Андріана Деряба, яка здобуває ступінь магістра психології у Львівській політехніці, долучилася до bookchallenge_ua, щоб не гаяти свій час:

– Моя участь у проекті почалася з усвідомлення того, що я, по-перше, мало читаю останнім часом, а, по-друге, витрачаю багато часу дарма, наприклад, у транспорті чи чергах. Тому вирішила, що в сумці або на телефоні завжди має бути книга. Наступного ж дня у Facebook на очі трапився пост про букчелендж. І я подумала: «А чому б і ні?».

Андріана поставила собі за мету прочитати 200 книг, так само, як і Катерина з Марком. За її словами, це не самовпевненість: «Вважаю, що по великих цілях важче «промазати»: що більша ціль, то кращий результат». Наразі вона прочитала 15 книг, ще кілька – в процесі.

Дівчина має лише позитивні враження від проекту:

– Це чудова нагода почати читати більше і регулярніше українською (ця умова дається трохи складніше), ділитися думками, емоціями, ідеями і, звісно ж, познайомитися з однодумцями-книг