Леся Крук, Центр комунікацій Львівської політехніки
Викладач кафедри обчислювальної математики та програмування Юрій Білущак

Міністерство освіти і науки України призначило державні іменні стипендії найкращим молодим ученим для увічнення подій Революції Гідності та вшанування подвигу Героїв України – Героїв Небесної Сотні на 2021 рік. Зокрема стипендію імені Романа Гурика отримав викладач кафедри обчислювальної математики та програмування Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Білущак.

– Цю стипендію я отримав за свої наукові здобутки та громадську позицію, – розповідає науковець Юрій Білущак. – Зокрема мої наукові розробки та напрацювання стосуються таких напрямів наукових досліджень як математичне моделювання процесів масоперенесення в складених тілах із мікроструктурою; розроблення аналітичних, числових та аналітико-числових методів розв’язування крайових і контактно-крайових задач дифузійного типу в одно-, дво- та трифазних багатокомпонентних тілах та розроблення програмного забезпечення для комп’ютерного моделювання процесів перенесення в реальних структурах. При цьому мої дослідження складають вагому частину трьох наукових монографій, двох розділів монографій (зокрема іноземної), трьох статей, індексованих у базах даних Scopus, та більше ста десяти інших публікацій. Також додам, що зараз працюю над докторською дисертаційною темою, яку затвердила Вчена рада: «Математичне моделювання процесів масоперенесення у складених тілах з мікроструктурою за каскадного розпаду домішкових компонент».

Юрій Білущак розробляє підходи і методи математичного опису фізико-хімічних процесів в об’єктах реального середовища зі складною та складеною структурою. До прикладу, він розвинув оригінальний метод чисельного розв’язування нелінійного функціонального рівняння на відрізку невідомої довжини, який хоче впровадити для знаходження часу насичення забрудненням промислових каркасно-засипних фільтрів води, які використовуються в Україні для доочистки питної води перед подачею населенню та промислових чи побутових каналізаційних стоків. Це могло би покращити якість водного потенціалу держави та суттєво зменшити енергетичні ресурси, необхідні для промислової очистки води.

– Я маю активну громадянську позицію щодо посилення міжнародного авторитету України та розвитку демократичних та гуманістичних цінностей у галузях науки та освіти. Вважаю за необхідне, щоб в Україні було вільне висловлювання своїх думок. Людину має захищати держава і щоб ніколи як морально, так і фізично не принижувалась її гідність. Тому вважаю, що обстоювання прав та свобод під час Революції Гідності, служби в лавах Збройних сил України та під час виборчих процесів: у комісіях чи спостерігачем за дотриманням законного виборчого процесу було і є моїм обов’язком як громадянина України.

Вважаю, що процес боротьби за свободу та інші цінності України триває й досі, зокрема на фронті, обстоюванні моральних цінностей, в якісній та сумлінній праці кожної людини на своєму робочому місці, волонтерській діяльності тощо. Саме тому без вагань відгукнувся на службу в лавах Збройних сил України і задоволений, що вдалося використати мої наукові знання та технічні вміння для підготовки фахівців із артилерійської технічної розвідки, оскільки вони були визначальні під час підготовки роботи на артрозвідувальному звукометричному комплексі АЗК-7.

Втрата людини – це непоправна втрата для родини, друзів, а втрата Героя – це втрата для всіх українців, і є прикладом самопожертви для нації. Ми не маємо права спаплюжити їхню жертву, і тільки обстоювання національних інтересів держави кожним із нас буде свідчити, що подвиг Героїв Небесної Сотні, військових, волонтерів та лікарів, які поклали і, на жаль, ще кладуть свої життя за нас, за вільну та незалежну Україну, будуть не марні.

Батьки та рідні Дмитра Максимова, Назарія Войтовича, Романа Гурика, Устима Голоднюка, Юрія Поправки зазнали непоправної втрати, у їхніх серцях залишається спомин про те, як їхні сини жили та боролися за Україну. Вони – лиш учні та студенти, яким повинно було бути приготоване прекрасне та перспективне майбутнє – віддали свої життя, щоб ми жили вільно. І саме від нас залежатиме чи не втратимо того, за що боролися Герої на майдані чи на російсько-українській війні.

Беручи активну участь у житті країни, виконуючи дослідницьку роботу, навчаючи студентів в університеті та маючи активну громадянську позицію щодо прав та свобод, я буду обстоювати людські цінності в суспільстві. Саме тому ця стипендія, яка спрямована на підтримку працюючих молодих науковців у поєднанні з їх активною громадянською позицією, є важливою для наукової молоді України.

Викладач кафедри обчислювальної математики та програмування Юрій Білущак