Запис вебінару «Особливості вступної кампанії 2017 року»

Розгадані секрети: реставратори Львівської політехніки врятували скульптуру Святого Антонія з Бучача

29 червня 2017, 14:05
За матеріалами агенції «Гал-інфо»

У Львові реставратори відновили скульптуру Святого Антонія Падуанського з Бучача. Колись фігуру багато разів покривали фарбою, що завдало їй пошкоджень. Водночас під час реставрації науковці зробили цікаві відкриття. Про це в коментарі Гал-інфо розповів кандидат архітектури, доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Олег Рибчинський.

Роботу над скульптурою Святого Антонія з Бучача виконували на кафедрі реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Львівської політехніки. В реставраційну майстерню фігуру святого привезла місцева громада.

– Це унікальний приклад, коли ініціативу щодо реставрації виявила сама громада, не державні органи, які повинні дбати про збереження культурної спадщини. Це дуже важливий прецедент, який свідчить, що спадщина не належить комусь, а належить громаді. Так є у цілому світі. Держава не перешкоджала у цьому процесі, – розповів Олег Рибчинський.

Він зазначив, що люди зібрали кошти й ухвалили рішення про реставрацію своєї пам’ятки.

– Тішуся, що вдалося переконати їх не лише реставрувати саму скульптуру, але й базу, стан якої був дуже поганим. Вона розсипалася на кілька частин – наслідок впливу різних факторів. Нам таки вдалося переконати людей, що слід реставрувати усе в комплексі… Відтак, люди привезли пам’ятку з Бучача до Львова. Впродовж кількох місяців тривала реставрація, – сказав Олег Рибчинський.

Він наголосив, що реставрація пам’ятки – це дипломна робота студентки Катерини Плахотнюк, яка родом із Вінниці.

– Це своєрідне об’єднання східного і західного Поділля, бо скульптура з Бучача, а студетка, яка її реставрувала, з Вінниці, – зазначив реставратор.

Олег Рибчинський розповів, що в процесі реставрації виявили багато цікавих фактів.

– Було віднайдено імена фундаторів, чиїм коштом і поставили фігуру Святого Антонія. Власне, довкола цього були різні легенди, але виявилося, що всі вони – вигадка. На постаменті чітко видно імена меценатів – Франц Родаковський та Валєнтей Жолєцкій. Це були два мешканці колишнього села Підзамочок, що біля Бучача, – повідомив Олег Рибчинський.

Окрім того, реставратори виявили, що хибним було і датування скульптури Святого Антонія.

– Тепер змінено датування пам’ятки, адже вдалося чітко визначити, що фігура зроблена у 1829 році, а не у 1809, як вважали до цього. На жаль, автора визначити не вдалося з тих причин, що нема підпису. Скульптура була замальована фарбою різних кольорів у 10 шарів, і це спричинило до сильного осипання каменю, бо камінь не міг дихати та віддавати вологу. Фарба вкрила камінь щільною плівкою. Також було втрачено кілька важливих деталей, які перешкоджали сприйняттю пластики. Тепер скульптура повністю відреставрована та законсервована, – розповів Олег Рибчинський.
 

Фото Олени Ляхович