Запис вебінару «Особливості вступної кампанії 2017 року»

Завідувач кафедри цивільного права та процесу Ігор Паньонко: філателія – захоплення, що відкриває світ

12 січня 2017, 08:10
Ірина Шутка, тижневик «Аудиторія»

«За своєю природою людина є колекціонером: хтось збирає значки, хтось монети, інші – моделі машин, книги, гроші, посуд, друзів… Я ж майже 50 років колекціоную поштові марки», – розповідає завідувач кафедри цивільного права та процесу Політехніки (ІНПП) Ігор Паньонко, голова Львівського обласного товариства філателістів (ЛОТФ) і заступник голови Асоціації філателістів України (АсФУ).

Власна історія. Я почав збирати поштові марки у дитинстві, коли у класі 3 – 4-му батько подарував мені клясер, наполовину заповнений гашеними марками. У старших класах захоплення дещо згасло, а в інституті, коли з’ясував, що один мій одногрупник має більше марок, ніж я, – знову захопився. Але вже не просто колекціонував, а почав читати філателістичні журнали, цікавитися каталогами, різними нюансами. Зрештою, за 50 років дитяче захоплення стало майже професійним: нині я у керівництві АсФУ, маю 30 – 40 клясерів, видав каталог поштових марок Rotary.

З історії філателії. Уперше поштова марка з’явилася 6 травня 1840 року в Англії – чорна і синя із зображенням королеви Вікторії. «Батьком» поштової марки вважають Роланда Хілла. Відтоді дотепер вийшло дуже багато марок: якщо на 1860-й у світі було приблизно 913 штук, то у 2000-му – 580 000! Філателія (від грец. «друг» і «звільнення від оплати») – це колекціонування і вивчення поштових марок та інших знаків оплати поштової кореспонденції, як марковані конверти, листівки, картмаксимуми, конверти першого дня тощо. У колекціонуванні марок лідерами є Великобританія, США, Німеччина. Тут існують різні напрями. Наприклад, т.зв. хронологія: філателіст обирає одну (чи кілька) державу і колекціонує всі марки, які вона випускає. Так, я збираю хронологію України. А є тематична філателія: колись були популярні космос, спорт, мистецтво, нині шахи, релігійна тематика (скажімо, чимало марок присвячені Папі Іванові Павлу ІІ)… Серед відомих колекціонерів: Ф. Рузвельт, Дж. Неру, Х. А. Самаранч, Дж. Леннон, Е. Карузо, А. Кримський, А. Солов’яненко, Л. Кравчук.

Сто років в Україні. Перші українські поштові марки з’явились у 1918 році, їх творцями були відомі графіки Георгій Нарбут й Антін Середа (в Російській імперії з’явилися з 1858-го). У 1992-му почали друкувати марки незалежної України; перші зразки були присвячені 500-річчю козацтва, 100-річчю еміграції українців у Канаду. Нині вже є багато різних марок. Завдяки художньому оформленню, якості українські марки, а саме блоки, не раз здобували призові місця на світових конкурсах. Поштові марки – це й візитна картка держави. Держава має монополію на їхнє виготовлення, і за їх підробку передбачено кримінальну відповідальність.

Про (не)популярність філателії. До самостійності України філателістів було значно більше. У 1980-му на Львівщині налічувалося десь 5 тис. колекціонерів, а Львів відтак був четвертим у РС – після Москви, Ленінграда і Києва. По-перше, тоді поштові марки були значно дешевші, ніж нині: 3, 4 коп. порівняно із нинішніми номіналами від 2 до 8 грн. і вартістю конверта 2,85 грн.; також «Укрпошта» випускає недостатньо погашених марок, які дешевші чи не втричі. Розвиток технологій та інтернету?.. Так, припускали, що пошта буде непотрібна, але ж вона працює! Звичайно, філателія старішає, але у світі випускають марки, проводять різні конкурси та виставки і є дуже багато колекціонерів.

Львів активний. Нині на Львівщині всього 145 філателістів і лише 6 юних колекціонерів у нашому товаристві. Але ЛОТФ доволі активний, маємо інтернет-сторінку. На Головній пошті працює філателістичний магазин, де можна придбати марки (в основному України), також користуємось й інтернет-аукціонами в Україні і за її межами. Минулого року у Львові проходила XIV Національна філателістична виставка «Укрфілекспо-2015», 26% експонатів на якій представили львів’яни. Ми не тільки колекціонуємо, а й займаємось підготовкою і демонстрацією таких експонатів. Бували на виставках в Англії, Польщі, Люксембурзі, Хорватії тощо; подавали заявки навіть на виставки в Китай, ПАР. За минулий рік наші філателісти здобули на виставках близько 80 нагород! Вершиною ж є участь у Всесвітніх філателістичних виставках, які відбуваються двічі на рік у різних містах світу.

Цінні раритети і …помилки. Останні 5 років мене дуже цікавить питання хиби в друці. Видрук поштової мініатюри – складний процес, і тут інколи трапляються помилки: неправильне написання тексту (наприклад, на поштовій марці, присвяченій річниці битві під Оршею, неправильно вказана дата бою), різні деталі в рисунку, плями, відмінні кольори тощо. Коли дізнаєшся про марку з дефектом (може бути одна на аркуш із 30 – 50 штук), – хочеш її відшукати! Найціннішим у своїй колекції вважаю аркуш стандартних марок 2006 року, випущений тоді до Національної філателістичної виставки у Львові; її учасники отримали цей аркуш без перфорації (тираж усього 400 примірників). Це – найбільша філателістична рідкість!

Конверт Політехніки. Щороку ЛОДА й Львівська дирекція «Укрпошти» до 1 лютого подають заявки на випуск марок, конвертів до знаменних дат – на наступний рік. Завдяки Асоціації випускників Політехніки, ЛОТФ, місцевій дирекції «Укрпошти» до 200-річчя Політехніки позапланово був випущений конверт з оригінальною маркою. Я мав нагоду оцінювати проект його сюжету, розроблений художньою радою при «Укрпошті». Спецпогашення конверта відбулося на урочистостях з нагоди ювілею вишу і продовжилось на Головній пошті. Тираж конверта – 400 тис, він розійдеться по Україні й, думаю, за кордоном. До речі, серед політехніків теж є філателісти, як-ось Олег Іванчук, Мирон Щеглюк.

Пропагувати філателію. За останнє десятиліття в Україні мало уваги приділяється дитячій філателії, за якою майбутнє. Є програма факультативу для школи, розроблена викладачкою Овідіополького п рофесійно-технічного аграрного училища Тетяною Нестеренко (Одещина); для її використання потрібне відповідне рішення МОН. Ми у ЛОТФ намагаємось пропагувати нашу справу. Так, на виставці 2015-го зібрали десь 2000 марок, серед яких діти – відвідувачі виставки – могли вибрати собі ті, які їм сподобались; також провели екскурсії для школярів. З боку дітей був активний інтерес.

Чому варто займатись філателією? Насамперед це величезне різноманіття інформації: природа, відомі діячі, мистецтво… Зібравши поштові марки картин, можна ознайомитись з експонатами найкращих музеїв світу! По-друге, це привчає (передовсім дітей) до систематизування: треба подумати, до якої категорії віднести ту чи іншу марку. А ще спонукає досліджувати, якій події чи особі присвячений об’єкт філателії. Це, зрештою, і чудова альтернатива телевізору!

Тих, хто цікавиться філателією, запрошуємо на зустрічі ЛОТФ: щонеділі з 9-ї год. у 87-й школі (Замарстинівська, 11) обмінюємось поштовими мініатюрами, ділимось новинами і т.д. А на Головній пошті можна ознайомитись із постійною виставкою філателії. Чекаю і бажаю, щоб наступний рік для всіх політехніків був успішний, вдалий, із новими звершеннями!