Підготовчі курси (за програмою ЗНО)
Всеукраїнська олімпіада  Львівської політехніки
 

«Коло» дає «друге життя» старій техніці: у рамках конкурсу StartUp Прорив політехніки запустили свій стартап

6 листопада 2018, 09:14
Наталія Павлишин, тижневик «Аудиторія»

Конкурс StartUp Прорив – у розпалі. І вже навіть відбувся перший відбірковий етап. Та ще важливіше, що деякі стартапи вже навіть почали свій життєвий цикл.

Так команда студентів Львівської політехніки запустила свій стартап «Коло». Його ідея полягає в тому, щоб збирати стару техніку, яка людям не потрібна, і її не просто переробляти, а перевикористовувати. Вони переконані, що навіть з техніки чи складових, які зовсім уже не працюють, можна зробити щось цікаве для інтер’єру. А дещо, скажімо, моторчики зі старих принтерів можна продавати.

– У сучасному світі відбувається постійна «ротація» електроніки. Багато хто через два-три-п’ять років оновлює техніку (комп’ютери, телефони тощо). А що робити зі старою електронікою? Зазвичай люди зберігають її вдома. І ще добре, якщо не викидають у сміття. Бо, скажімо, у телефоні є акумуляторна батарейка, яка є надзвичайно шкідлива для довкілля. Якщо, наприклад, викинути один лептоп, то він отруїть 7 м3 землі та дві ванни води. Уявіть, яка це шкода для природи та людей. За кордоном електроніку стараються переробити. Її здають на сміттєпереробні заводи, де все розбирають на деталі, окремі елементи переплавляють на золото, срібло та мідь. Ціна переробленої електроніки – це і є ціна цих компонентів. Так, це добре, бо не отруюють середовище. Але з цієї електроніки можна «витиснути» більше, – каже ініціатор стартапу, третьокурсник Інституту комп’ютерних технологій, автоматики та метрології Василь Ракочий. – Студенти часто зіштовхуються з проблемою, коли раптово у розпал сесії ламається техніка, а купити нову – дорого. Розв’язанням проблеми може стати стара електроніка. Якщо, наприклад, взяти два-три старих ноутбуки та використати їхні комплектувальні, то можна скласти ноутбук, якого буде цілком достатньо для базових потреб студента: щоб написати статті, працювати в базових програмах, сервити в інтернеті. Так, не вдасться грати в ігри чи працювати з потужними програмами. Але для найнеобхіднішого можна використовувати.

У команді Василя наразі лише четверо осіб, які займаються не лише електронікою, а й SMM, дизайном і креативом. Цього вистачає, щоб проект розвивався. Згодом команду розширюватимуть, бо мають намір масштабувати проект.

Хлопець каже, що навіть нині, коли минув ще й не повний місяць від початку конкурсу, вже багато цінного отримали від StartUp Прориву.

– Де ще можеш отримати ментора, якісне навчання, підтримку для свого проекту з нуля... Так, хтось уже має напрацьовані якісь елементи. Але дехто приходить лише з ідеєю. Особливо цінним для мене є те, що в наші ідеї вірять та готові їх підтримати. В умовах українських реалій – це щось неймовірне. Я надзвичайно радий, що моя мрія – вчитися у Львівській політехніці – відкриває стільки можливостей, – додав мій співрозмовник.

Вже за місяць команда планує зібрати тридцять комп’ютерів, щоб зробити з них тестові стенди, на яких перевірятимуть усю техніку, що надходитиме до них. Згодом до своєї команди залучатимуть студентів, які зможуть попрактикуватися в ремонті техніки. Планують організовувати воркшопи, запрошувати спікерів, які можуть щось практично розповісти й навчити.

– Приємно, що багато тих, хто бере участь у конкурсі StartUp Прорив, стараються не конкурувати, а співпрацювати. Бо розуміють, що надалі можна об’єднуватися та створювати щось потужніше. Так, до прикладу, ми вже погодили невеличке партнерство з одним із стартаперів-початківців: він хоче зробити викрутку, яка допомогла б у нашому проекті. Ми всі працюємо над спільною метою. Хоча, звичайно, змагальницький дух теж присутній – він допомагає кожному покращувати свій стартап, – каже Василь.

Що ще подобається учасникам команди «Коло» – це те, що кожен стартап має свого ментора. У них – Дмитро Донченко. Він допомагає, аналізуючи розвиток проекту, щось підказує.

– Вважаю, що конструктивна критика допомагає зняти «рожеві окуляри» та шукати кращі виходи зі ситуації. Одна людина щось знає про сильні-слабкі сторони, а якщо це обдумують декілька людей – ідей стає більше. Завжди враховуємо сторонню думку, стараємося покращувати свій проект, – додав стартапер.

Загалом команда переконана, що стартап має приносити прибуток, інакше він не виживе. Тому надають перевагу перевикористанню (щоб мати прибуток для розширення проекту), а не переробці (цінова вартість дуже мала).Також учасники проекту «Коло» впевнені, що для досягнення успіху їхній стартап повинен бути щонайменше всеукраїнського рівня.

Та що найважливіше, Василь Ракочий, як і його друзі, мають намір рухатися вперед у будь-якому випадку – незалежно від результатів конкурсу. Їхній план дій: розширення, робота, досягнення мети.