Погляд України в саму себе: у Львівській політехніці відкрито ювілейну фотовиставку газети «День»

1 червня 2018, 10:45
Прес-служба Львівської політехніки

Цей ювілейний, десятий вернісаж найкращих світлин, створених фотомайстрами й аматорами та розміщених у стінах Національного університету «Львівська політехніка», викликав справжній ажіотаж не лише серед викладачів та студентів навчального закладу, а й громадськості Львова. Виставка, у якій представлено найкращі фотороботи ХІХ Міжнародного фотоконкурсу газети «День», дала початок цьогорічним, вже традиційним Дням «Дня» у Львові.

Вітаючи присутніх, а також головного редактора газети Ларису Івшину, ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало відзначив таку характерну прикмету навчального закладу, що готує головним чином інженерні кадри: не може бути повноцінним фахівець, який не долучений до духовних надбань, не обізнаний із культурною спадщиною свого народу та світу. Тому в Університеті, особливо в останні роки, надзвичайно велику увагу приділяють естетичному вихованню студентів. Важлива роль у цьому належить фотовиставкам газети «День», які щорічно проходять у Львівській політехніці. Ректор висловив велику вдячність журналістам видання, які сприяють у формуванні національної еліти ХХІ століття, а також тим, хто вже тривалий час допомагає облаштовувати в Університеті такі чудові мистецькі імпрези – колективові Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

– Приїзд команди «Дня» із фотовиставкою, – наголосила очільниця МІОК Ірина Ключковська, – це завжди велика подія. Пригадую, перша така фотовиставка відкрилася у Львівській політехніці 15 травня 2009 року. Люди були просто зачаровані, бо ніхто не сподівався, що власне газета може робити такі масштабні проекти. Але ця перша зустріч із Ларисою Івшиною запам’яталася і першою великою конференцією, яка розглянула надзвичайно актуальну проблему формування історичної пам’яті молоді.

Такими ж змістовними та хвилюючими були й усі подальші зустрічі впродовж десятиліття. Адже вони дають відчуття великої правди, що постає з газетних шпальт і світлин, представлених на фотовиставці. Хтось із присутніх влучно сказав: «Це погляд України в саму себе».

– Сьогодні на цій виставці, – сказала Ірина Ключковська, – до кожного з нас промовляє Україна. Промовляє очима наших воїнів з окопів на Сході, промовляє розбитими шибками будинків і спалених церков, очима дітей і порепаними руками наших найрідніших бабусь. Це великий поштовх до праці й натхнення.

Про своє захоплення фотовиставкою висловили також керівник апарату Львівської обласної державної адміністрації Маріанна Вільшинська, заступник міського голови Львова Андрій Москаленко, відомі мистецтвознавці та художники Роман Яців і Лев Скоп, який, до речі, подарував Ларисі Івшиній одну зі своїх чудових робіт.

Головний редактор Інформаційного агентства ZIK Тетяна Вергелес звернула увагу на одну фотографію із виставки, де зображений Блаженніший Любомир Гузар:

– Сьогодні якраз рік, як ця людина відійшла у вічність. Я хочу нагадати його слова про еліту. Він казав: «Еліта – це не просто ті люди, які вміють побачити проблему і знайти швидко рішення. Це люди, які вміють дивитися далеко вперед… Треба дивитися далі, значно далі вперед, щоб розуміти наслідки власних рішень. Той, хто дивиться далеко, насамперед зберігає головне – людську гідність».

На виставці, що триватиме до 10 червня, представлено майже 250 світлин із більш ніж двох тисяч, які потрапили на конкурс. Світлини пройшли строгий професійний відбір і обрані народним голосуванням. Про це говорила гостя – головний редактор газети «День» Лариса Івшина:

– Мені приємно сказати, що майже всі міста України голосують солідарно. Я пригадую, ще перед війною і Донецьк, і Ялта, і Севастополь давали однакові голоси. Було абсолютно очевидно, що розкол в українську спільноту внесено штучно.

Особливо вражають фотороботи, присвячені подіям на Донбасі.

– Звісно, – наголошує Лариса Івшина, – війна зараз у фокусі майже у всіх нормальних людей, які мають відкрите серце. Ми робили такі акції і до війни, робимо це й зараз. І я маю надію, що ця культурна робота пом’якшить травми і рани після війни. Бо настрій, який несе наша фотовиставка, – це оптимізм, настрій до подолання наших негараздів.

Згодом в одній з аудиторій головного корпусу Львівської політехніки відбулася інтелектуальна дискусія, під час якої Лариса Івшина представила третє видання книги «Корона, або Спадщина Королівства Руського».
 

Світлини Йосипа Марухняка