Вступ 2019: рейтингові списки
 

У Львівській політехніці відбувся Перший світовий форум українознавчих суботніх та недільних шкіл

28 серпня 2018, 12:08
МІОК Львівської політехніки

Із 17 до 22 серпня 2018 року в головному корпусі Національного університету «Львівська політехніка» відбувався Перший світовий форум українознавчих суботніх та недільних шкіл. У заході взяли участь понад 250 учасників та гостей із 36 країн світу.

Форум було реалізовано під патронатом дружини Президента України Марини Порошенко та під егідою Олега Синютки, голови Львівської обласної державної адміністрації. Ініціатором проведення Форуму був Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки.

Форум складався із двох частин – V Міжнародної конференції «Українська мова у світі» (17 серпня 2018 року) та «Лабораторії творчих ідей: тренінги, майстер-класи → практикуми» (18–22 серпня 2018 року).

Урочисте відкриття Форуму відбулося 17 серпня в Актовій залі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка». Урочисте відкриття розпочалося благословенням, яке вділили Владика Йосиф Мілян, єпископ Української Греко-Католицької Церкви, та о. Михайло Сивак, проректор Львівської православної богословської академії Української православної церкви Київського патріархату. Модератором урочистого відкриття була Ірина Ключковська, директор МІОКу.

Роботу Форуму розпочав Юрій Бобало, ректор Національного університету «Львівська політехніка», який зазначив:

– Сучасна українознавча школа за кордоном, продовжуючи столітню традицію, втілює концепцію національно-патріотичного виховання молоді і формує в дітей українську ідентичність.

Марина Порошенко, дружина Президента України, голова Українського культурного фонду, голова Фонду Порошенка, яка взяла під особистий патронат проведення Першого світового форуму українознавчих суботніх та недільних шкіл, звернулася до українських освітян із 36 країн світу з такими словами:

– Вперше за часи незалежності України питання збереження ідентичності українців за кордоном розглядається на такому високому рівні. Українське освітнє середовище за кордоном – це джерело поширення української мови, історії за кордоном. Саме від вас залежить, як буде поширюватися інформація та знання про Україну. Плекаймо українську мову і в Україні, і за кордоном, пишаймося, що ми є українцями.

До учасників та гостей Форуму звернулася Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України. За словами міністра, цього року вперше закладено кошти на розробку матеріалів для українських шкіл за кордоном:

– Раніше лише діаспора допомагала Україні. Вона і тепер продовжує допомагати. Але зараз і Україна зробила крок на підтримку своїх дітей за кордоном. Вперше уряд заклав кошти на розробку матеріалів для суботніх та недільних шкіл, і зараз ми працюємо над цими матеріалами.

Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації, під егідою якого відбувся Форум, звертаючись до освітян з-за кордону, що так численно приїхали на захід, зазначив:

– Ви є найбільшою зв’язковою ланкою між державою Україною та між всіма тими синами і дочками України, які розкидані по всьому світу.

До учасників Форуму звернувся Олександр Ганущин, голова Львівської обласної ради, який зазначив, що час, коли працю українських освітян у світі буде підтримувати держава, є дуже близьким.

Оксана Юринець, народний депутат України, у своєму виступі підкреслила:

– Коли у лютому 2016 року Комітет з питань європейської інтеграції спільно з МІОКом організували у Верховній Раді України комітетські слухання на тему «Українська мова в контексті європейської інтеграції», ми ставили перед собою кілька завдань. Насамперед, удосконалення законодавчого та нормативно-правового забезпечення статусу української мови як державної та як іноземної. Як результат у травні цього року Міністерство освіти і науки України винесло на громадське обговорення державний стандарт української мови як іноземної. Це наше із Вами спільне досягнення. Це важливий крок, який стався, зокрема, і завдяки постійному педалюванню проблеми українськими освітянами із діаспори.

У своєму зверненні до учасників Форуму Евген Чолій, Президент Світового Конґресу Українців, від імені багатомільйонного світового українства зазначив:

– Українська освіта – один із найважливіших чинників збереження ідентичності українців за кордоном. Вірю, що Форум – поштовх до нового етапу розвитку українських суботніх та недільних шкіл.

Ірина Ключковська, директор МІОКу, організатор Форуму, звертаючись до українських освітян діаспори, підкреслила:

– Саме мова і культура є тими найважливішими факторами, які плекали в родинах, в українознавчій школі, церкві, що дало можливість виховати українцями мільйони емігрантів. Якщо ми хочемо в майбутньому мати таких як Богдан Гаврилишин, Борис Гудзяк, Христя Фріланд, Евген Чолій і багато інших, які працюють для України, мусимо усі разом попрацювати над стратегією підтримки українства за кордоном, зокрема для підтримки української школи.
 

Світлини Йосипа Марухняка