Українці та поляки спільно вшанували пам’ять розстріляних нацистами у 1941 році відомих львівських науковців

4 липня 2018, 11:28
Прес-служба Львівської політехніки

3 липня 2018 року на Вулецьких пагорбах у Львові, поблизу меморіалу розстріляних німецькими нацистами відомих львівських професорів і громадсько-політичних діячів, відбулося традиційне пам’ятне зібрання. На церемонії були присутні голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка, заступник міського голови Львова Андрій Москаленко, представники академічної спільноти та громадськості міста.

До Львова прибула численна делегація із Польщі, до складу якої увійшли керівники та науково-педагогічні працівники низки польських університетів: Вроцлавського медичного університету – ректор Марек Зієтек, Природничого університету – проректор Анна Челновська-Сойта, Академії фізичного виховання – голова департаменту фізичної освіти Тереза Славінська-Очла, Вроцлавського університету – проректори Івона Бартошевич та Ян Бурдукієвич, Опольської політехніки – проректори Кристина Мацек-Камінська та Маріан Луканічин, Картоноської державної вищої школи – проректор Тадеуш Левандовскі, Економічного університету – ректор Анджей Калета, Академії образотворчого мистецтва – ректор Піотр Кієлан, Академії народного війська – декан Віталіс Пелловскі, Польської Академії наук – професор Анджей Зєланєви, Люблінської політехніки – канцлер Вєслав Сікора, Познанської політехніки – віце-ректор Теофіл Єсіновскі. Був на церемонії вшанування жертв нацизму також Генеральний консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольські.

Звісно, приїхали до Львова одні з ініціаторів спорудження цього пам’ятника – представники Вроцлавської політехніки на чолі з проректором Анджеєм Кухарскі. Був у складі делегації й професор Тадеуш Вєнцковскі – Doctor Honoris Causa Львівської політехніки. Сім років тому він був ректором Вроцлавської політехніки, і саме завдяки йому та ректорові Львівської політехніки професорові Юрію Бобалу постав цей величний монумент, якого його творці – українці і поляки – назвали «Не убий!».

...4 липня 1941 року під покровом ночі німецькою каральною спецгрупою СС було підступно знищено цвіт інтелектуальної еліти Львова – 39 видатних вчених і громадських діячів. Серед загиблих була і плеяда видатних вчених Львівської політехніки – професори Казимир Бартель, Володимир Круковський, Антон Ломніцький, Станіслав Пілат, Каспар Вейгель, Роман Віткєвич та інші. Певним чином символічно, що у складі польської делегації було теж 39 представників... Випадковість? Мабуть, ні.

– Цей пам’ятник, – наголосив виконувач обов’язків ректора Львівської політехніки професор Володимир Павлиш, – має одну надзвичайно значиму сутність. Це – знак примирення і порозуміння з нашими польськими друзями та колегами. Це – символ очищення від негативних нашарувань і фальсифікацій історії в минулому. Сьогодні ми низько схиляємо голови, вшановуючи світлу пам’ять цих мучеників сумління і честі, наукових подвижників міста Лева. І водночас думаємо про майбутнє, аби подібне більше не повторилося.

Наприкінці священики Української греко-католицької та Римо-католицької церков спільно відслужили панахиду за загиблими. До пам’ятника лягли поминальні вінки та квіти…
 

Світлини Йосипа Марухняка