Підготовка до вступу та ЗНО

Гуртки Малої технічної академії

 

Схід і Захід – разом: магістри ІАРХ працювали над проектами розвитку громадських просторів Краматорська

28 січня 2019, 09:11
Катерина Гречин, тижневик «Аудиторія»

Торік магістри кафедри містобудування Інституту архітектури, на замовлення громади Краматорська, працювали над проектами розвитку громадських просторів міста.

– Ідея такої співпраці виникла ще тоді, коли доля закинула мене в Донецьку область, – каже регіональний консультант із місцевого економічного розвитку та стратегічного планування у Донецькій області Андріан Фітьо. – Так уже склалося, що в тих населених пунктах влада дбала передусім лише про індустріальне виробництво, а якість життя мешканців уже було її другим пріоритетом. Працюючи в цьому регіоні, бачив що дворики, дитячі майданчики та інші публічні простори потребують системного підходу. Отак і виникла мрія потроху змінювати цей побут силами самих городян, адже великих коштів на такі зміни у міста нема. Своїми думками поділився з депутатами Краматорської міської ради. До втілення цієї ідеї активно долучилася Лілія Кісліцина. Було організовано обговорення цих питань з мешканцями міста. Так виникла думка не просто створити проект впорядкування відкритих міських просторів, долучивши до нього студентів-архітекторів Львівської політехніки, а й консолідувати мешканців сходу і заходу. Приємно, що на мою пропозицію радо відгукнулися в Інституті архітектури, зокрема завідувач кафедри містобудування професор Галина Петришин, а також викладач кафедри, кандидат архітектури Ярина Сеньковська. Нині маємо чимало різних пропозицій, які запропонуємо громаді Краматорська. Сподіваюся, що наша співпраця буде тривати й далі.

Магістрам першого року навчання сподобалося розробляти проекти розвитку громадських просторів далекого Краматорська, тож цілою групою (близько 20 осіб) взялися до роботи. Цікаво, що вперше це робили дистанційно: через п. Андріана, за сприяння краматорців, отримували світлини і плани двориків, що їх мешканці хотіли б змінити, шукали інформацію про місто в інтернеті, цікавилися думками пересічних громадян і на цій основі робили проекти.

– Ця стара сталінська архітектура є дуже приваблива, бо творчій думці є де розгулятися: поміж будинками – величезні внутрішні двори, які, окрім гаражів, ніхто не використовує, – говорить Галина Петришин. – Користаючи з такої нагоди, магістри, які вивчають лекційний курс «Теорія містобудування», створили багато різних проектів, пропозицій стосовно благоустрою цих дворів, враховуючи український і закордонний досвід. Також використали прийоми тактичного урбанізму (те, що можна зробити вже і воно найбільш потрібне). Наша мета – запропонувати краматорцям різні ідеї, а вони вже виберуть, на що їм стане громадської ініціативи. Наразі ми проектували прості речі, які можна зробити малими коштами, і почали із невеликих проектів. На мою думку, коли студенти спільно працюють з нашими місцевими громадами, то це одна справа, а тут спрацювало гасло «Схід і захід – разом». Тамтешнім людям треба допомагати навіть незважаючи на часткову інформацію, бути з ними на зв’язку, підтримувати контакти хоча б дистанційно. Окрім цього, така співпраця є найкращим практичним навчанням для студентів, адже увесь п’ятий курс побудовано на зв’язках із громадами.

– Коли отримали замовлення, спочатку думали, над якими напрямами працювати, адже у замовника були глобальні плани, – долучається до розмови Ярина Сеньковська. – Врешті вирішили розпочати із удосконалення благоустрою кварталів. У ході роботи над проектами магістри поділилися: дехто хотів працювати самотужки, хтось волів робити це у парі чи в команді. Для роботи обрали три квартали. Шукали свіжі ідеї, розпитували про тамтешні громади, цікавилися їхньою думкою, просили зробити додаткові світлини. Внаслідок було запропоновано цікаві пропозиції, в яких врахували функціональну організацію простору: місця для автомобілів, вигулу собак, відпочинку дітей, молоді, людей старшого віку. Запропонували різні типи мощення дворів, паркінги, озеленення. На нашу думку, в українському суспільстві ще дуже слабкі міжбудинкові контакти, тож пора вже будувати сусідські общини. А такі відпочинкові місця призначено для того, щоб люди більше комунікували між собою.

Магістранткам Ганні Жиган та Софії Предко, які загалом працюють над великими проектами, ця робота теж була дуже цікава й пізнавальна, адже вперше робили дизайн-проект для громадськості, спробували свої сили у дизайні ландшафту і простору. Це було нове для них, адже подібних проектів ще не робили.

– Для студентів-політехніків я був лише свого роду зв’язковим, – продовжує п. Андріан. – Сподіваюся, що й надалі будемо організовувати подібні проекти для міста. Мрію, щоб студенти Львівщини побували на сході, а тамтешні – на Львівщині. Загалом, моя пропозиція стосовно створення проектів для мешканців Краматорська мала на меті показати співпрацю між сходом і заходом, консолідувати місцеве суспільство навколо певного завдання, вирішення проблем місцевого значення. Оскільки проекти малозатратні, то їх можна впроваджувати своїми силами. Якщо будуть потрібні кошти, місцеві органи влади допоможуть. Обіцяю авторів цих проектів зробити публічними. А ще маю на меті організувати через відеозв’язок прямі контакти між Львовом і Краматорськом.