Наталя Яценко, тижневик «Аудиторія»
в басейні

У листопаді відбудеться чемпіонат України з плавання, в якому братиме участь першокурсниця ІГСН Аліна Крук. Улітку в подібних змаганнях у Запоріжжі в категорії серед жінок до 20 років вона здобула два перші місця на дистанції 400 і 800 м стилем кроль і третє, пливучи комплекс 400 м. Чинна чемпіонка України мріє пройти відбір і взимку потрапити на чемпіонат Європи, а згодом – на Олімпіаду.

– Аліно, як готуєтеся для досягнення таких високих цілей?

– Маю по два тренування щодня, додатково – заняття в залі. Встаю рано, снідаю – о сьомій потрібно бути в басейні «Аквапарку» (у вівторок і четвер – у Політехніці, де удвічі менший басейн, що важливо для зміни дистанції). Плаваємо півтори – дві години (на піку тренувань – 2,5) по 5–6 км. Увечері перед плаванням відвідуємо ще й залу, де виконуємо різні фізичні вправи. Не використовуємо силові тренажери з великим ваговим навантаженням, бо у плавця м’язи мусять бути не «забиті», а розтягнуті.

– Яким є Ваше харчування?

– Стараюся не їсти солодкого й борошняних виробів. Комбінація білків, жирів, вуглеводів збалансована, прийом їжі – п’ять разів на день.

– Раціон укладаєте самі чи хтось Вам допомагає в цьому?

– Був період, коли зі мною працював дієтолог. Тепер, коли я зрозуміла принципи побудови раціону, дбаю про нього сама. На сніданок я завжди їм підсолену вівсянку з вареними яйцями. Після тренування – яблуко, банан або сухофрукти, горіхи. На обід – перша страва, каша з м’ясом. Обов’язково – овочі. На вечерю вживаю рибу й знову овочі, бо крупи після 16.00 уже їсти не можна – погано засвоюються. Раціон упродовж року є стабільний. Пиття стандартне – 1,5–2 л води на день.

– Щоби добре плавати, Ви мусите не тільки добре їсти, а й, мабуть, добре відпочивати…

– Так, звичайно, дуже важливо вчасно лягати спати. Оскільки мушу встати зранку пів на шосту, то в ліжку бажано бути о десятій вечора. Мій тренер каже, що в сні закріплюються наші вміння, яких ми набули впродовж дня. Мені не хочеться нікого підводити, тому перед змаганнями намагаюся висипатися. Тепер, коли будуть важкі тренування, спробую знайти час і на післяобідній сон.

– Який ще відпочинок практикуєте, крім сну?

– Гуляю з молодшою сестрою, друзями, читаю книжки Стівена Кінга і з психології.

– Повернімося до перших сходинок Вашого успіху. Хто загітував Вас плавати і чому?

– Почалося все з того, що ми поїхали з батьками на море. Повернувшись додому, тато сказав, що мені варто навчитися плавати. Так уже від першого класу й стала відвідувати басейн. Згодом потрапила до професійного тренера. Він довів мене до хорошого результату – першого дорослого розряду. Від сьомого до десятого класу я вчилася в Києві й там здобула майстра спорту України. Невдовзі прийшов застій. Я приїхала додому, поговорила з тренером й залишилася у Львові. Уже за рік зуміла поліпшити свій результат і потрапила до збірної України.

Тепер мене тренують Андрій Копитчак і Андрій Шиманський. З ними можна багато про що поговорити. І не тиснуть на мене, а кажуть, що я можу досягти поставленої мети. Знають, на що кожен їхній спортсмен спроможний, і не ставлять планку вище його можливостей. У Києві тренерка постійно кричала на мене, бо вважала, що спортсмена треба розсердити та його емоції підштовхуватимуть до результату. Щодо мене такий підхід не спрацював.

– Плавання було Вашим єдиним захопленням?

– Ще танцювала хіп-хоп. Та батьки поставили перед вибором, бо бачили, що важко все поєднувати. Мені хотілося плавати, подобалося середовище. І це заняття перейшло в хобі, а воно – у справу, якою живу. Люблю довгі дистанції та вільний стиль, тобто кроль. Він вимагає багато роботи над собою, виховання сили волі. Але найважливіше – ловити від цього кайф.

– Цей кайф Ви відчули відразу?

– Ні, він з’явився з часом. Треба було зрозуміти багато всього й відчути.

– На довгих дистанціях в інших видах спорту важливо не викладатися відразу на всі сто, а тримати свої темп і швидкість на одному рівні. Яка тактика у Вас?

– Я, навпаки, починаю стартувати швидко. Бо знаю, що якщо почну не з великої швидкості, то потім інших не дожену. Іноді можу додати запалу на фініші. Ще перед стартом уявляю, як завершую дистанцію – хороший результат і всі раді.

– Крім здобутків суто професійних, плавання має на Вас вплив щодо здоров’я, фігури?

– Плавання змушує бути весь час у формі. У мене непоганий імунітет – майже не хворію. Коли нема тренувань, то є одне бажання – полежати. Спортсмени дуже ліниві: щойно випадає нагода відпочити, то вони нею користаються.

Аліна Крук Аліна Крук Аліна Крук